ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΠΑΟΚ 74-77

Ναι είναι αλήθεια....................
Καιρός ήταν δηλαδή.................
Μακάρι να υπάρχει και συνέχεια...............
Ένας ΠΑΟΚ βγαλμένος από τα παλιά επιβλήθηκε του Πανιωνίου με 77-74 στο Ελληνικό για την ένατη αγωνιστική και έδειξε ότι είναι πολύ σκληρός για να... πεθάνει. Φυσικά καλύτερο ντεμπούτο δεν θα περίμενε ο Κώστας Φλεβαράκης.

Ο ΠΑΟΚ δεν θα μπορούσε να κάνει καλύτερο ξεκίνημα απέναντι στον Πανιώνιο. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από νωρίς μπροστά στο σκορ χάρη στις εύστοχες προσπάθειες του Μαμαντού Ντιαρά και κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους δεν έχασαν σε κανέναν σημείο το προβάδισμα.

Οι "κυανέρυθροι" αιφνιδιάστηκαν και αξίζει να σημειωθεί ότι τα βρήκαν δύσκολα κόντρα στην άμυνα των παικτών του Κώστα Φλεβαράκη. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν το... βιολί τους και στο 7' ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων για πρώτη φορά (18-8) μετά από τρίποντο του Χαριτόπουλου.

Ο Νέναντ Μάρκοβιτς αναζητούσε λύσεις προκειμένου ο Πανιώνιος να επανέλθει χωρίς όμως να βρίσκει αποτέλεσμα στη δεύτερη περίοδο. Ο "δικέφαλος" του Βορρά παρότι είχε περισσότερα λάθη φρόντιζε να ανεβάζει τη διαφορά με συνέπεια δύο λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου να προηγείται με 37-20 με μία βολή του Γκιλέσμπι.

Οι Θεσσαλονικείς έδειχναν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρηση καθώς κυριαρχούσαν στον τομέα των ριμπάουντ (19-13) και ήταν πιο εύστοχοι από τους γηπεδούχους που με ένα σερί 5-0 κατάφεραν να μειώσουν στο τέλος του ημιχρόνου.

Η επιστροφή...

Ο Πανιώνιος ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο τρίτο δεκάλεπτο καθώς με ένα σερί 12-0 ισοφάρισε το παιχνίδι στο 26' (37-37) με δύο πόντους του Γιάννη Γιαννούλη που έκανε εξαιρετική εμφάνιση.

Ο ΠΑΟΚ σημείωσε το πρώτο του καλάθι στο 27' με τον Δεμερτζή αφού πριν δεν έβρισκε λύσεις, ωστόσο, στο τέλος συνήλθε και συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα αφού οι "κυανέρυθροι" δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την αντεπίθεση τους...

Οι φιλοξενούμενοι δεν φάνηκαν διατεθειμένοι να τα παρατήσουν και παρά το γεγονός ότι έκαναν αρκετά λάθη εκμεταλλεύονταν τις κακές επιλογές του Πανιωνίου. Οι "κυανέρυθροι" μείωσαν σε 68-71 με τις εύστοχες προσπάθειες του Γιάννη Καλαμπόκη, ωστόσο, ο ΠΑΟΚ ήθελε τη νίκη και την πήρε αφού στα κρίσιμα έδειξε χαρακτήρα που του έλειπε στις προηγούμενες οχτώ αγωνιστικές!

Δεκάλεπτα: 12-23, 25-37, 41-47, 74-77.

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

40' Λήξη αγώνα 74-77
40' Τρίποντο ΠΑΟΚ Βεργίνης (70-75)
40' Δύο βολές Πανιώνιος Ζορόσκι (70-72)
38' Δύο βολές Πανιώνιος Ζορόσκι (61-65)
38' Καλάθι και φάουλ Πανιώνιος Καλαμπόκης (59-65)
38' Καλάθι και φάουλ ΠΑΟΚ Τσιάκος (56-65)
37' Δίποντο Πανιώνιος Καλαμπόκης (53-62)
35' Δίποντο Πανιώνιος Κένταλ (51-58)
31' Έναρξη 4ης περιόδου
30' Λήξη 3ης περιόδου 41-47
30' Δύο βολές ΠΑΟΚ Γκιλέσμπι (41-47)
29' Δίποντο Πανιώνιος Καλαμπόκης (41-43)
29' Δίποντο ΠΑΟΚ Τσιάκος (39-43)
29' Δύο βολές Πανιώνιος Καλαμπόκης (39-41)
26' Δίποντο Πανιώνιος Γιαννούλης (37-37)
24' Δίποντο Πανιώνιος Γιαννούλης (35-37)
21' Έναρξη 3ης περιόδου
20' Λήξη ημιχρόνου 25-37
19' Καλάθι και φάουλ Πανιώνιος Γεωργαλής (25-37)
19' Δύο βολές Πανιώνιος Ζορόσκι (22-37)
18' Δύο βολές ΠΑΟΚ Γκιλέσμπι (20-37)

Αστόχησε στη μία.
18' Δύο βολές ΠΑΟΚ Ντιαρά (20-36)
12' Δίποντο Πανιώνιος Κένταλ (16-27)
11' Έναρξη 2ης περιόδου
10' Λήξη 1ης περιόδου 12-23
9' Δύο βολές Πανιώνιος Ζορόσκι (12-23)

Αστόχησε και στις δύο.
9' Δύο βολές ΠΑΟΚ Σόντερς (12-23)
8' Τρίποντο ΠΑΟΚ Χάμφρεϊ (10-21)
8' Δύο βολές Πανιώνιος Καλαμπόκης (10-18)
6' Τρίποντο ΠΑΟΚ Χάμφρεϊ (6-15)
6' Δίποντο Πανιώνιος Γιαννούλης (6-12)
6' Δίποντο ΠΑΟΚ Βεργίνης (4-12)
5' Τρίποντο ΠΑΟΚ Χαριτόπουλος (4-10)
3' Δίποντο Πανιώνιος Νιούλεϊ (4-7)
3' Δίποντο ΠΑΟΚ Χαριτόπουλος (2-7)
2' Δίποντο Πανιώνιος Σάκοτα (2-5)
2' Τρίποντο ΠΑΟΚ Ντιαρά (0-5)
1' Δύο βολές ΠΑΟΚ Ντιαρά (0-2)
1' Έναρξη 1ης περιόδου