OXI ΣΤΟΝ ΤΡΟΜΟΝΟΜΟ ΤΟΥ ΟΡΦΑΝΟΥ:

4/2/08

ΟΦΗ - ΠΑΟΚ

Print this post

Ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Κρήτη , με στόχο μια καλή εμφάνιση και ένα θετικό αποτέλεσμα. Τελικά , ο δικέφαλος του Βορρά κατάφερε μόνο να πραγματοποιήσει καλή εμφάνιση , καθώς ηττήθηκε με 2-0 από τους Κρητικούς.

Οι δύο ομάδες "καίγονταν" για τη νίκη, με τον ΟΦΗ να επιθυμεί να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη και τον ΠΑΟΚ να ψάχνει το θετικό αποτέλεσμα μετά από τρεις συνεχόμενες νίκες, και ξεκίνησαν με άκρως επιθετικές διαθέσεις το παιχνίδι, δημιουργώντας τρεις καλές φάσεις στο πρώτο μόλις δεκάλεπτο.

Οι Κρητικοί άνοιξαν το σκορ στο 22’ με τον Κουνενάκη και από εκείνο το λεπτό και μετά ο ΠΑΟΚ ανέβηκε και αναζήτησε την ισοφάριση από την αριστερή πτέρυγα και με τους Ιλιεφ - κυρίως - και Γκονζάλες να αποτελούν τον πολιορκητικό κριό. Ο ΠΑΟΚ έχει κάθε δικαίωμα να διαμαρτύρεται για την τελευταία φάση του ημιχρόνου όταν ο Λάκης ανατράπηκε πεντακάθαρα από τον Τζόρβα αλλά ο διαιτητής αρνήθηκε να δώσει το πέναλτι και την κόκκινη κάρτα στον τερματοφύλακα του ΟΦΗ.

Με το 1-0 εις βάρος του, ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο μέρος και μέχρι το 70' κυριάρχησε ολοκληρωτικά στον αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας αρκετές καλές φάσεις στα αντίπαλα καρέ, χωρίς όμως να καταφέρει να παραβιάσει την εστία του Τζόρβα. Ο νόμος του ποδοσφαίρου επιβεβαιώθηκε για τον "δικέφαλο του βορρά" και ο Νουαφόρ στο 92’ έκανε το 2-0 και τελείωσε ουσιαστικά το ματς.

Με αυτή την ήττα , ο ΠΑΟΚ έφτασε τις 4 συνεχόμενες , χωρίς να έχει σκοράρει μάλιστα (τελευταίο γκολ ο Χριστοδουλόπουλος με την ΑΕΛ την 15η αγωνιστική!) , κάτι που έχει να συμβεί από την "μαύρη" εποχή Βουλινού.......Παρά τα συνεχή άσχημα αποτελέσματα , ο κόσμος του ΠΑΟΚ έδωσε για μια ακόμα φορά δυναμικό παρών

Συνθέσεις:

ΟΦΗ: Τζόρβας, Σταυρακάκης (34' Ρουμπάκης), Μπαρκαρουάν, Αρβανίτης, Ταραλίδης, Σίμιτς, Πίτσος, Πόποβιτς (46' Σφακιανάκης), Ντρούλιτς (60' Νουαφόρ), Γκάντζεφ, Ν. Κουνενάκης
ΠΑΟΚ: Φερνάντεζ, Κνολ, Μπαλάφας, Χριστοδουλόπουλος, Μελίσσης, Λάκης, Ίλιεφ (65' Σάλμον), Χαραλάμπους (75' Κωνσταντινίδης), Σνάουτσερ, Γκονζάλες, Βερόν

Εξέλιξη:

2': Ο Πόποβιτς με ωραία ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή, σούταρε, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ
4': Διαγώνιο σουτ από τον 'Ιλιεφ , η μπάλα στην αγκαλιά του Τζόρβα

22' : Κόρνερ του Σίμιτς και κεφαλιά του Κουνενάκη μέσα στο αποκοιμισμένο κέντρο άμυνας του ΠΑΟΚ ....... 1-0

23': Σέντρα του Γκονζάλες από τα αριστερά , σουτ του Βερόν , αποκρούει εντυπωσιακά ο Τζόρβας και νέο σουτ από τον Μπαλάφα , η μπάλα καταλήγει αουτ
31' : Αντικαταστάθηκε ο Σταυρακάκης
31' : Πέρασε στον αγώνα ο Ρουμπάκης
33': Σέντρα του Γκονζάλες , κεφαλιά του Λάκη άουτ
40' : Ο 'Ιλιεφ αποφεύγει δύο παίκτες μέσα στην περιοχή και ανατρέπεται σε μια καθαρή περίπτωση πέναλτi. "ασχημη εκτέλεση από τον Γκονζάλες αποκρούει οΤζόρβας
45': Ο Λάκης κάνει την κούρσα, ξεπερνάει και τον Τζόρβα ο οποίος τον ανατρέπει καθαρά αλλα ο διαιτητής αρνείται να δέιξει για δεύτερη φορά το σημείο του πέναλτi και την κόκκινη κάρτα στον παίκτη του ΟΦΗ.
46' : Αντικαταστάθηκε ο Πόποβιτς
46' : Πέρασε στον αγώνα ο Σφακιανάκης
49': Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ αφού μετά την πρώτη κεφαλιά του Knol και ενώ ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ είχε εξουδετερωθεί, ο Μελίσσης πλάσαρε άουτ
51': Πολύ καλό σουτ του Μπαλάφα περνάει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Τζόρβα
53' : Κίτρινη κάρτα ο Γκάντσεφ
54' : Κίτρινη κάρτα ο Μπαρκαουάν
55' : Απίστευτη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Λάκη να περνάει δύο παίκτες, να ξεπερνάει και τον Τζόρβα και να γλιστράει λίγο πριν πλασάρει σε κενή εστία. Η μπάλα πήγε πλάγια στον Gonzales ο οποίος σούταρε σε κενή εστία στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι
57' : Κίτρινη κάρτα ο Αρβανίτης
60': Δυνατό μακρινό σουτ από τον Χριστοδουλόπουλο , υποχρεώνει τον Τζόρβα να στείλει την μπάλα κόρνερ
62' : Αντικαταστάθηκε ο Ντρούλιτς
62' : Πέρασε στον αγώνα ο Νουαφόρ
64' : Κίτρινη κάρτα ο Κουνενάκης
66' : Πέρασε στον αγώνα ο Σάλμον
66' : Αντικαταστάθηκε ο Ιλιεφ
67': Φάουλ σε πλεονεκτική θέση. ο Χριστοδουλόπουλος εκτελεί και στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Τζόρβα
71' : Κίτρινη κάρτα ο Χαραλάμπους
72': Ο Λάκης από δεξιά σεντράρει αλλά και ο Σάλμον και ο Γκονζάλες δεν μπορούν με προβολή να ισοφαρίσουν
75' : Αντικαταστάθηκε ο Χαραλάμπους
75' : Πέρασε στον αγώνα ο Κωνσταντινίδης
82': Πλασέ του Χριστοδουλόπουλου έπειτα από σέντρα του Κωνστντινίδη , διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Τζόρβας
83': Σουτ του Ταραλίδη , άουτ
85': Μετά από φάουλ του Βερόν, η κεφαλιά του Μπαλάφα καταλήγει άουτ
92': Αντεπίθεση για τον ΟΦΗ , με τον Πϊτσο να δίνει στον Νουαφόρ , ο οποίος με πλασέ διαμορφώνει το τελικό 2-0

Αρνητική εντύπωση προκάλεσε ότι στο τέλος του αγώνα ο μόνος ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ που πλησίασε τους οπαδούς ήταν ο (Ολλανδός!!!) Κνολ , αντίθετα με αρκετούς νεαρούς Έλληνες παίκτες του Δικεφάλου που "την έκαναν με ελαφρά πηδηματάκια".....

Την επόμενη αγωνιστική ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Άρη (10/2 , 16:45) στο μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης , σε ένα αρκετά φορτισμένο , καθώς το Σάββατο συμπληρώεται μια δεκαετία από τον τραγικό και άδικο χαμό του Παναγιώτη Κατσούρη. Η διάθεση των εισιτηρίων έχει ήδη ξεκινήσει και αναμένεται η Τούμπα να γεμίσει για ακόμα ένα παιχνίδι...........