OXI ΣΤΟΝ ΤΡΟΜΟΝΟΜΟ ΤΟΥ ΟΡΦΑΝΟΥ:

20/1/08

Print this post

Ο ΠΑΟΚ χάρη σε ένα κακό τρίτο δεκάλεπτο έχασε έναν αγώνα που αν ήταν λίγο πιο καλός στην άμυνα θα μπορούσε να το χτυπήσει στα ίσια. Παρά την διαφορά των μπάτζετ και όλα τα άλλα δεδομένα εις βάρος μας η ομάδα του Φλεβαράκη πάλεψε.

Η εκκίνηση άνηκε στο Δικέφαλο, που πάτησε στο παρκέ πιο έτοιμος και με τρία διαδοχικά τρίποντα προηγήθηκε 11-5, εκμεταλλευόμενος όλες τις αδυναμίες των γηπεδούχων. Που όταν βρέθηκαν στο -8 (8-16, με τον Τζερεμάια Μάσεϊ να μην μπορεί να… ανασάνει από την άμυνα) συσπειρώθηκαν, έσφιξαν την άμυνα, πήραν λύσεις και από τον Ντάριους Ουάσινγκτον –στο ντεμπούτο του στην Α1- και έκοψαν τη διαφορά στον πόντο (15-16). Τα ποσοστά δεν τα βελτίωσαν και με τον Βεργίνη να βρίσκει τον τρόπο να διαμορφώσει το 17-23 (στο 10’), οι παίκτες του Χέρμπερτ συνέχισαν το κυνηγητό –στο σκορ. Για να προηγηθούν 25-24 αφενός έδωσαν σημασία στα ριμπάουντ, αφετέρου πρόσεξαν τα μετόπισθεν. Και όταν πήραν και έξι μαζεμένους πόντους από τον D-Wash, ξέφυγαν με 29-24. Σιγά σιγά έγιναν και πιο εύστοχοι, καθ’ οδόν για το 43-35 του 20’.

Η διαφορά παρέμεινε μέχρι και τη λήξη της τρίτης περιόδου (65-57), ωστόσο η άμυνα του ΠΑΟΚ χαλάρωσε κι αυτό αποδεικνύεται αν μη τι άλλο από το γεγονός ότι σε όλη την τρίτη περίοδο η ομάδα δεν έκανε ούτε ένα φάουλ.Ο Αρης ανέβασε τη διαφορά δύο φορές πάνω από τους δέκα πόντους (47-35 και 61-49), ωστόσο στο 30΄το σκορ ήταν 65-57. Το κακό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ και στην τέταρτη περίοδο, έδωσε στους γηπεδούχους το δικαίωμα να ξεφύγουν στο σκορ, ακόμη και με 20 πόντους (79-59 στο 34΄30΄΄).

Τα Δεκάλεπτα: 17-23, 43-35, 65-57, 83-73

ΑΡΗΣ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΟ ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ: Terry 7, Τσαλδάρης 22 (5), Washington 11, Wright 7 (1), Καλαϊτζής 5 (1), Ηλιάδης 5 (1), Boisa 5 (1), Mottola 5, Massey 13, Αγαδάκος 3.
ΠΑΟΚ: Ringstrom, Gillespie 2, Βεργίνης 4, Diarra 9 (2), Χαριτόπουλος 12 (1), Kutluay 25 (5), Rowe 11, Τσιάκος 6, Saunders 4.