OXI ΣΤΟΝ ΤΡΟΜΟΝΟΜΟ ΤΟΥ ΟΡΦΑΝΟΥ:

13/1/08

ΠΑΟΚ - ΑΓΟΡ 76-61

Print this post

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του στο Πρωτάθλημα πήρε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε του ΑΓΟΡ, με 76-61. Η νίκη ήρθε μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι, όπου η ομάδα του ΠΑΟΚ είχε εντυπωσιακό πλουραλισμό στο παιχνίδι της, όπως αποδεικνύεται και από το γεγονός ότι σκόραραν οι έντεκα από τους δώδεκα παίκτες που αγωνίστηκαν.

Το παιχνίδι δεν ήταν μία απλή υπόθεση. Κάθε άλλο. Ο ΑΓΟΡ ανέβηκε στη Θεσσαλονίκη για να πουλήσει ακριβά το τομάρι κάτι που έδειξε από το πρώτο, κιόλας, δεκάλεπτο όταν με αιχμή του δόρατος τον Βουγιούκα προηγήθηκε 5-10. Ο ΠΑΟΚ άρχισε μουδιασμένα, δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση και έσπασε τα καλάθια από το τρίποντο (0/7). Η είσοδος του Ιμπραΐμ Κουτλουάι, έδωσε λύσεις στα προβλήματα του "Δικεφάλου" και η διαφορά έπεσε στους 2 (9-11), αλλά η κρητική ομάδα, βρήκε στα πρόσωπα των Νικολαΐδη, Νάτζφεϊ και Καραποστόλου τους παίκτες, που τοην οδήγησαν στο 12-17, με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.
Το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ήταν ωστόσο "ασπρόμαυρο". Κουτλουάι και Ντιαρά ανέλαβαν δράση από τα 6.25μ., ενώ παράλληλα η άμυνα του ΠΑΟΚ ...έσφιξε με αποτέλεσμα να πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα (18-17, 12`). Η διαφορά έφτασε ακόμη και στους 10 πόντους (29-19, 16`), αλλά ο ΑΓΟΡ δεν το έβαλε κάτω και με τον Κούμουλο πρωταγωνιστή μείωσε στο καλάθι (33-31, 20`).

Τις βάσεις για την τελική επικράτηση έβαλε στην τρίτη περίοδο ο ΠΑΟΚ. Ο "Δικέφαλος", με πολύ καλή άμυνα και σούπερ ποσοστά στα τρίποντα, μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με συνεχόμενες "βόμβες", από τους Ρόου και Κουτλουάι, πήρε προβάδισμα 6 πόντων (42-36). Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν σταμάτησαν εκεί. Με τον Σόντερς να τροφοδοτείται σωστά και τους περιφερειακούς να κάνουν άριστα τη δουλειά τους, η διαφορά έφτασε στους 14 (50-36) στο μισά του δεκαλέπτου. Στο 26’, και όταν ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 51-40, ο απαράδεκτος διαιτητής της αναμέτρησης, Καρούσης, διέκοψε προσωρινά το παιχνίδι για υβριστικά συνθήματα κατά της ομάδας του Αργύρη Πεδουλάκη. Τι την ήθελε τη διακοπή ο Νίκος Καρούσης; Περισσότερο κακό έκανε με την αναστάτωση που δημιούργησε, παρά συνέτισε αυτούς που έβριζαν. Καλό θα είναι να μην βάζουμε φωτιά σε αγώνες που κυλούν ήρεμα και ωραία. Στο κάτω-κάτω τα γήπεδα δεν θα γίνουν ποτέ εκκλησίες. Βέβαια , άνετα μπορεί κανείς να σκεφτεί ότι με τον επόμενο εντός έδρας αγώνα του ΠΑΟΚ να είναι κατά του ΟΣΦΠ (27/1) μια διακοπή , μποεί να φέρει ένα ματς κεκλεισμένων των θυρών....Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 59-45.
Με ακόμα ένα τρίποντο από τον Κουτλουάι ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος, κατά τη διάρκεια της οποίας, ο ΠΑΟΚ, έκανε επίδειξη δύναμης με το σύνολο του Πεδουλάκη να κάνει μεν ένα σερί 0-9, αλλά στη συνέχεια να παραδίνεται στις ορέξεις των παικτών του "Δικεφάλου" , που επικράτησαν τελικά με διαφορά 15 πόντων (76-61) , που δεν αποκλείεται να τους χρειαστεί στον δεύτερο γύρο σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι το παιχνίδι διακόπηκε 2 φορές για υβριστικά συνθήματα κατά του σκουληκιού-ερπετού που έκανε έναν από τους διαιτητές του παιχνιδιού να παρεξηγηθεί! ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΑΣ ΚΥΡΙΕ ΔΙΑΙΤΗΤΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΟ "ΔΙΑΚΡIΤΙΚΟΙ" ΜΕ ΤΗ ΜΑΜΑΚΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗ ΚΙΤΡΙΝΗ ΦΥΛΗ ΣΑΣ....

Δεκάλεπτα: 12-17, 33-31, 59-45, 76-61

ΠΑΟΚ: Ringstrom 5 (1), Gillespie 3 (1), Βεργίνης 10 (3), Diarra 3 (1), Χαριτόπουλος 4, Kutluay 17 (4), Σφέικος, Rowe 16 (3), Κούβελας 2, Τσιάκος 4, Saunders 10, Δεμερτζής 2.

ΑΓΟΡ: Νικολαΐδης 4, Κούμουλος 7 (1), Γκιζογιάννης, Βαγενάς, Topic 4, Freeman 1, Nadfeji 10 (1), Βαρδαβάς 4, Pistoljevic 2, Καραποστόλου 12 (1), Βουγιούκας 17.
Στις δηλώσεις του για το παιχνίδι ο Κώστας Φλεβαράκης τόνισε: "Είχαμε προβλήματα στην αρχή αλλά μετά ανεβήκαμε. Στο δεύτερο μέρος ήμασταν πάρα πολύ καλοί και όταν πήραμε τη διαφορά όλα ήταν με το μέρος μας. Από τη στιγμή που έχουμε παίκτες που μπορούν να σουτάρουν τρίποντα, είναι λογικό όταν βρίσκουμε καλές επιλογές να σουτάρουμε. Απλά πρέπει να συνδυάσουμε αυτό το στιλ παιχνιδιού και με το ινσάιντ γκέιμ. Τη νίκη, πάντως, μας την έδωσε η άμυνα και όχι τα τρίποντα.".

Ο τεχνικός του ΑΓΟΡ, Αργύρης Πεδουλάκης, δεν ικανοποιήθηκε καθόλου από τον τρόπο με τον οποίο αγωνίστηκαν οι παίκτες του στο δεύτερο ημίχρονο. Ο ΑΓΟΡ χρειάζεται ενίσχυση για να παραμείνει στην κατηγορία και γι΄αυτό, όπως αποκάλυψε ο Πεδουλάκης θα αποκτήσει τον Μπένετ Ντέιβιντσον.

Το film του αγώνα:

1'
Έναρξη 1ης περιόδου
1'Δίποντο ΑΓΟΡ Βουγιούκας (0-2)
2'Δίποντο ΑΓΟΡ Τόπιτς (0-4)
3'Δίποντο ΠΑΟΚ Σόντερς (2-4)
4'Δίποντο ΑΓΟΡ Τόπιτς (2-6)
5'Δίποντο ΠΑΟΚ Χαριτόπουλος (4-6)
6'Δίποντο ΑΓΟΡ Βουγιούκας (4-8)
7'Δίποντο ΑΓΟΡ Βουγιούκας (5-10)

Μεγάλη ζημιά από τον ψηλό που έχει ήδη 6 πόντους
7'Τάιμ-άουτ ΠΑΟΚ Φλεβαράκης
7'Δίποντο ΠΑΟΚ Τσιάκος (7-10)
8'Δίποντο ΠΑΟΚ Κουτλουάι (9-11)
9'Δίποντο ΑΓΟΡ Νικολαΐδης (9-13)
9'Δίποντο ΑΓΟΡ Νάτζφεϊ (9-15)
9'Τρίποντο ΠΑΟΚ Κουτλουάι (12-15)
10'Δύο βολές ΑΓΟΡ Καραποστόλου (12-17)
10'
Λήξη 1ης περιόδου 12-17

Πολύ καλή εμφάνιση από τον ΑΓΟΡ στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Κουτλουάι έδωσε λύσεις μπαίνοντας στο παρκέ αλλά ακόμα ο ΠΑΟΚ, δεν έχει βρει τον εαυτό του
11'
Έναρξη 2ης περιόδου
11'Καλάθι και φάουλ ΠΑΟΚ Κουτλουάι (15-17)
11'Φάουλ ΠΑΟΚ Τσιάκος (3ο)
12'Τρίποντο ΠΑΟΚ Ντιαρά (18-17)

Για πρώτη φορά μπροστά ο "Δικέφαλος", που με τα τρίποντα χτυπάει τον αντίπαλο
12'Τάιμ-άουτ ΑΓΟΡ Πεδουλάκης
12'Δίποντο ΠΑΟΚ Ρόου (20-17)
14'Δίποντο ΠΑΟΚ Δεμερτζής (24-17)
15'Δίποντο ΑΓΟΡ Βουγιούκας (24-19)
16'Τρίποντο ΠΑΟΚ Ρίνγκστρομ (27-19)
17'Δίποντο ΠΑΟΚ Κούβελας (29-19)

Σε διψήφιο νούμερο για πρώτη φορά η διαφορά
17'Τρίποντο ΑΓΟΡ Κούμουλος (29-22)
18'Καλάθι και φάουλ ΑΓΟΡ Καραποστόλου (29-25)
18'Δίποντο ΑΓΟΡ Κούμουλος (29-27)

Σερί 0-8 κάνει ο ΑΓΟΡ και μπαίνει ξανά στο παιχνίδι
19'Τρίποντο ΠΑΟΚ Βεργίνης (32-27)
19'Τάιμ-άουτ ΠΑΟΚ Φλεβαράκης
20'Δίποντο ΑΓΟΡ Κούμουλος (33-31)
20'Λήξη ημιχρόνου 33-31
21'
Έναρξη 3ης περιόδου
21'Τρίποντο ΠΑΟΚ Ρόου (36-31)
22'Τρίποντο ΑΓΟΡ Νάντζφεϊ (36-34)
22'Τρίποντο ΠΑΟΚ Ρόου (39-34)
22'Δύο βολές ΑΓΟΡ Βουγιούκας (39-36)
23'Τρίποντο ΠΑΟΚ Κουτλουάι (42-36)

Τα τρίποντα διατηρούν το προβάδισμα του ΠΑΟΚ, που είναι μπροστά με 6
23'Δίποντο ΠΑΟΚ Χαριτόπουλος (44-36)
24'Δίποντο ΠΑΟΚ Σόντερς (46-36)

Για δεύτερη φορά στο παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ, περνάει με 10 και πλέον έχει τον έλεγχο στα χέρια του
24'Δίποντο ΠΑΟΚ Σόντερς (48-36)
25'Δίποντο ΠΑΟΚ Ρόου (50-36)

Ανεβαίνει η διαφορά για τον ΠΑΟΚ που τα πηγαίνει πολύ καλά
26'Δίποντο ΑΓΟΡ Νάτζφεϊ (50-38)
26'Δίποντο ΑΓΟΡ Βουγιούκας (50-40)

Δεύτερη παρατήρηση από τον προκλητικό Καρούση, που διακόπτει το παιχνίδι για δεύτερη φορά, λόγω υβριστικών συνθημάτων
28'Δύο βολές ΠΑΟΚ Κουτλουάι (54-40)
29'Δίποντο ΑΓΟΡ Νάτζφεϊ (54-43)
30'Δίποντο ΑΓΟΡ Βαρδάβας (54-45)
30'Τάιμ-άουτ ΠΑΟΚ Φλεβαράκης (54-45)
30'Δίποντο ΠΑΟΚ Σόντερς (56-45)
30'Τρίποντο ΠΑΟΚ Βεργίνης (59-45)
30'
Λήξη 3ης περιόδου 59-45

Το καλύτερό του δεκάλεπτο στο παιχνίδι έκανε ο ΠΑΟΚ, που βρήκε πολλές λύσεις και πήρε διαφορά 14 πόντων
31'
Έναρξη 4ης περιόδου
31'Τρίποντο ΠΑΟΚ Κουτλουάι (62-45)
32'Δίποντο ΑΓΟΡ Βαρδάβας (62-47)
32'Τρίποντο ΠΑΟΚ Βεργίνης (65-47)
33'Δύο βολές ΑΓΟΡ Βουγιούκας (65-49)
33'Τρίποντο ΑΓΟΡ Καραποστόλου (65-52)
34'Δύο βολές ΑΓΟΡ Βουγιούκας (65-54)
34'Δύο βολές ΑΓΟΡ Νικολαΐδης (65-56)

Σερί 0-9 πραγματοποιεί ο ΑΓΟΡ που κάνει την τελευταία του προσπάθεια να ξαναμπεί στο παιχνίδι
35'Τρίποντο ΠΑΟΚ Γκιλέσμπι (68-56)
36'Δίποντο ΠΑΟΚ Τσιάκος (70-56)
37'Δίποντο ΑΓΟΡ Πιστόγεβιτς (70-59)
38'Τρίποντο ΠΑΟΚ Ρόου (73-59)
38'Δίποντο ΠΑΟΚ Ρόου (75-59)
40'Δίποντο ΑΓΟΡ Καραποστόλου (76-61)
40'Λήξη αγώνα 76-61

Μεγάλη εμφάνιση από τον ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο, που οδήγησε τελικά στη νίκη και πιστοποίησε την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται η ομάδα που πήρε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη

ΣΤΗΡΙΞΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΜΠΑΣΚΕΤ... ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΓΗΠΕΔΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΖΑΝΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙ...