8/12/07

Print this post

ΔΡ. ΤΖΕΚΙΛ & ΜΙΣΤΕΡ ΧΑΊ'ΝΤ ....................

ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟ ΕΔΕΙΞΕ Ο ΠΑΟΚ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΗ ΒΕΡΟΙΑ ΣΤΗ ΤΟΥΜΠΑ

Με τον Γιώργο Γεωργιάδη να βρίσκεται σε τρελά κέφια και τους Γκονζάλες (3’) και Σάλμον (52’) να σκοράρουν, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-0 της Βέροιας στην Τούμπα, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής της Superleague. Πάντως, η απόδοση του «δικεφάλου του βορρά» δεν ικανοποίησε τους φιλάθλους του, αφού στο πρώτο μέρος ήταν κακός, ενώ στην επανάληψη ανέβασε λίγο ταχύτητα. Η ουσία, βέβαια, είναι η επιστροφή στις νίκες για τους Θεσσαλονικείς.

Γκολ από τα αποδυτήρια

Ο ΠΑΟΚ έκανε ιδανικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση, έχοντας ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο, όπου κατάφερε να σκοράρει! Μόλις στο 3’, ο Γεωργιάδης έκανε ένα δυνατό σουτ από θέση πλάγια μέσα στην περιοχή, ο Τέρολ απέκρουσε ασταθέστατα και ο Γκονζάλεςαπό κοντά δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ. Στη συνέχεια (6’), ο έμπειρος μεσοεπιθετικός δημιούργησε άλλη μια καλή στιγμή, αλλά ο Μπαϊάνο δεν την αξιοποίησε.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς η Βέροια ισορρόπησε το παιχνίδι, σε αντίθεση με το «δικέφαλο του βορρά», ο οποίος έμοιαζε λες κι έκλεισε μηχανές. Με μοναδικό παίκτη να ξεχωρίζει, τον Γεωργιάδη και τους φιλοξενούμενους να κυκλοφορούν την μπάλα στη μεσαία γραμμή, η «βασίλισσα του βορρά» βγήκε δειλά -δειλά στην επίθεση, αλλά φοβήθηκε υπερβολικά, ενώ έχασε και μία αξιόλογη ευκαιρία με τον Μπικόφσκι (26’). Το ημίχρονο έκλεισε με ένα εξαιρετικό σουτ του Γεωργιάδη (45’), με τον Τέρολ να διώχνει σε κόρνερ.

Πάλι γρήγορο γκολ

Η έναρξη συνοδεύτηκε από ένα ακόμα γρήγορο γκολ εκ μέρους των «γηπεδούχων», μιας και ο Τέρολ έκανε πάλι ασταθή απόκρουση, αυτή τη φορά από σουτ του σκόρερ του πρώτου τέρματος, Γκονζάλες, και την κοντινή προβολή του Σάλμον (52’). Αυτό το γκολ έδωσε παραπάνω στον ΠΑΟΚ, ο οποίος άρχιζε να παίζει πολύ καλύτερα.

Βέβαια, ο Γεωργιάδης δεν θα μπορούσε να μη συνεχίσει να είναι ο κορυφαίος, καθώς φαινόταν πως ό,τι έκανε του έβγαινε. Στο 56’, ο «μπέμπης» εκμεταλλεύτηκε το λάθος κόψιμο του Μεντόζα, μπήκε στην περιοχή, αλλά Τέρολ επενέβη σωτήρια. Η είσοδος (66’) του Λάκη (αντί του Γκονζάλες) έφερε τον Γεωργιάδη στα αριστερά, αλλά ακόμα κι εκεί, «κεντούσε»... Στο 73’, απέφυγε, υπέροχα, δύο αντιπάλους του, έστρωσε στον Μπαλάφα, αλλά ο αντίπαλος πορτιέρο ήταν και πάλι εκεί.

Κάπου εκεί τελείωσε και το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να μην προσπαθούν ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά

To Live του αγώνα...
1'Έναρξη αγώνα
3'Γκολ ΠΑΟΚ Γκονσάλες

Δυνατό σουτ του Γεωργιάδη έξω από την περιοχή, ασθενής απόκρουση του Τέρολ και στην επαναφορά ο Γκονσάλες "στέλνει" την μπάλα στα δίχτυα
6'Ευκαιρία ΠΑΟΚ Μπαϊάνο

Σέντρα του Γεωργιάδη από τα δεξιά, δυνατή εξ επαφής κεφαλιά του Μπαϊάνο, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ
17'Κίτρινη κάρτα Βέροια Στεφανίδης
26'Ευκαιρία Βέροια Μπικόφσκι

Ο Μεντόσα σεντράρει από τα αριστερά, βρίσκει μέσα στην περιοχή τον Μπικόφσκι, ο οποίος γυρίζει πολύ ωραία μέτωπο προς την εστία, αλλά γλιστράει και σουτάρει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
30'Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Βαγγελής
31'Κίτρινη κάρτα Βέροια Μπικόφσκι
45'Ευκαιρία ΠΑΟΚ Γεωργιάδης

Δυνατό σουτ του Γεωργιάδη έξω από την περιοχή, ο Τέρολ διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ
45'Λήξη ημιχρόνου
46'
Σέντρα 2ου ημιχρόνου
52'Γκολ ΠΑΟΚ Σάλμον

Μακρινό σουτ του Γκονσάλες, η μπάλα φεύγει μέσα από τα χέρια του Τέρολ και ο Σάλμον από κοντά "γράφει" το 2-0
56'Ευκαιρία ΠΑΟΚ Σάλμον

Λάθος του Μεντόσα, το οποίο εκμεταλλεύεται ο Σάλμον, που σουτάρει από διαγώνια θέση, αλλά αυτή τη φορά ο Τέρολ διώχνει σε κόρνερ
66'Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ

Ο Λάκης αντικαθιστά τον Γκονσάλες
69'Αλλαγή παίκτη Βέροια

Στη θέση του Μεντόσα περνάει ο Σέεντορφ
84'Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ

Ο Χριστοδουλόπουλος παίρνει τη θέση του Βαγγελή
88'Ευκαιρία ΠΑΟΚ Σάλμον

Ο Σάλμον τρυπώνει στην άμυνα της Βέροιας μετά από μπαλιά του Ηλιάδη, περνάει και τον Τέρολ, αλλά "στέλνει" την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων
89'Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ

Ο Βρύζας αντικαθιστά τον Σάλμον
90'Αλλαγή παίκτη Βέροια